Kniha "Starobylá země Arcach" (s kolektivem autorů)

2008 Náhorní Karabach2008 Náhorní Karabach2008 Náhorní Karabach2008 Náhorní Karabach2008 Náhorní Karabach2008 Náhorní Karabach2008 Náhorní Karabach2008 Náhorní Karabach2008 Náhorní Karabach2008 Náhorní Karabach

 

     Kniha Starobylá země Arcach, která je dílem 23 fotografů, kteří navštívili Náhorní Karabach v letech 2006-2008 přináší nezkreslené fotografie skutečného života obyčejných lidí Náhorního Karabachu, v kavkazském konfliktním území.

 

     Autoři fotografií: Václav Adam, Garik Avanesian, Simona Boarová, Josef Bosák, Anita a Herbert Gmeiner, Petr Hejcman, Jiří Klán, Petr Kleiner, Mojmír Klimek, Dana a Jaroslav Kortusovi, Radim Lovecký, Helena Macenauerová, Pavel Matoušek, Petr Mandl, Stanislav Navrátil, Viktorie Pavlíková, Josef Peterka, Eva Stanovská, Ladislav Steinhauser, Petr Strbačka, Jan Šroubek a Květoslav Vršovský.

 

     Kniha má 216 stran a najdete v ní přes 220 fotografií.

 

     Úryvek z knihy: Cesta do Náhorního Karabachu pro mě byla zpočátku cestou do neznáma s nádechem nebezpečí místa, kde ještě nedávno probíhal skutečný válečný konflikt, místa, kde je chudoba denním chlebem, místa, které mnoho lidí u nás doma řadí do zemí Třetího světa. Díky Garimu Avanesianovi, který tuto cestu organizoval, jsem měl možnost tuto zemi poznat takovou, jaká skutečně je, za což mu patří můj velký dík. Samozřejmě, že není možné za devět dní úplně poznat zemi, její historii, pochopit myšlení lidí a život, který žijí. A možná právě proto mě napadala spousta myšlenek, a často se mi vracejí dodnes.

 

     Prvotní obavy z neznámé země se rozplynuly hned první den. Přátelské tváře místních obyvatel ve mně vyvolávaly pocit bezpečí a svobody. Skvěle na mne působila nádherná panenská příroda. To vše mě nutilo přemýšlet o hodnotách života, který sám žiji v Čechách. Navzdory všudy přítomné bídě, alespoň z našeho pohledu, jsou místní obyvatelé velmi pohostinní a přátelští. V každé vesnici Vás rádi přijmou, popovídají si a královsky vás pohostí, ačkoli určitě sami nemají nazbyt. Lze si jen těžko představit, že by do některé naší české vesnice přijela skupina cizinců, ve které je každý vyzbrojen velkým fotoaparátem, kterým začnou fotit vaše děti a vy je za to pozvete domů na oběd. Absurdní, že? Lidé v Náhorním Karabachu mají mnoho dobrých lidských vlastností na rozdávání. Velmi jsem zde vnímal pohostinost, optimismus, čestnost, pokoru, upřímnost a laskavé srdce.

 

     Osobně věřím, že Arménie i Náhorní Karabach se postupem času stanou členy Evropské unie a staré Evropě předají lidské i kulturní hodnoty, které jí dnes začínají chybět. Těmito hodnotami myslím hlavně "obyčejné lidství", svobodné myšlení, smysl pro rodinu, lidskou hrdost, duch dobré vůle, tolerance, slušnosti a zájmu o druhé.

 

593664